3-دوام پتانسیل عمل عضله ی قلب و انقباض آن بمدت طولانی

پتانسیل استراحت عضله ی قلبی نرمال85- میلی ولت تا 95- میلی ولت است(این اعداد تقریبی هستش و تو کتابای مختلف متفاوت نوشته شده)و پتانسیل آستانه70- میلی ولت می باشد. پس از شروع پتانسیل عمل ابتدا یک نیزه ثبت میشود.سپس غشا برای مدت 0/2ثانیه در دهلیز و 0/3 ثانیه در بطن دپلاریزه باقی می ماند و یک کفه ایجاد میشود و در انتهای آن رپلاریزاسیون ثبت می گردد.

در عضله ی قلبی سه نوع مختلف از کانال یونی در ایجاد تغییرات ولتاژی نقش دارند

1-کانال های سدیمی سریع2-کانال های کلسیمی-سدیمی آهسته3-کانال های پتاسیمی

اگه یادتون باشه مراحل پتانسیل عمل قلب رو به 4فاز تقسیم میکردیم (ترم یک و میگما)

در فاز صفر باز شدن کانال های سدیمی سریع رخ داده و دپلاریزاسیون صورت می گرد.سپس این کانال ها بسته شده و با ادامه ی نشت پتاسیم موقتا" کاهش می یابد رپپلاریزاسیون ابتدائی رخ میدهد(مرحله1)در ادامه دریچه های آهسته ی کلسیمی-سدیم باز میشوند و کلسیم،وارد سلول مبشود.

کانال های نشتی پتاسیم در سطح داخلی دارای رسپتورهایی برای کلسیم هستند و کلسیم،آنتاگونیست این کانال هاست،بنابراین با وردو کلسیم میزان نشت پتاسیم1/5 مقدار اولیه می رسد.در نتیجه کاهش نفوذپذری پتاسیم و عدم خروج سریع آن فاز کفه به جود می اید(فاز2)سپس کانال های کلسیمی بسته شده و با خروج پتاسیم رپلاریزاسیون صورت میگرد(فاز3)و در نهایت سلول به حالت استراحت باز میگردد(فاز4)

نکته:کلسیمی که در مرحله 2 وارد سارکوپلاسم میشود برای انقابض کافی نیست،اما این کلسیم برای کانال های کلسیمی دریچه دار لیگاندی غشاء رتیکلوم سارکوپلاسمیک،نقش آگونیست داشته و کانال های بیشتر از آنها را باز میکند و در نتیجه کلسیم بیشتری از رتیکلوم سارکوپلاسمیک به سارکوپلاسم سرازیر میشود به این پدیده CA RELEASE or  CA INDUCED میگویند

خوب حال ببینیم وقتی این ایمپالسا به سلول های عضله ی قلبی میرسن چه اتفاقی میوفته

عبور پتانسیل عمل از غشاءعضله ی قلبی -------عبور پتانسیل عمل از غشاء توبول تی--------عبور پتانسیل عمل همچنین از توبول های طولی رتیکلوم سارکوپلاسمیک احاطه کننده میوفیبریل ها-------آزاد شدن کلسیم به داخل سارکوپلاسم-----شروع مرحله ی انقباض(واقعا" جل الخالق خدا عجب هنرمندیه!!)

میدونم خسته شدین اینارم بگم و قسمت اول رو تموم کنم غشاءخارجی فیبر عضله ی قلبی و غشاء توبول های عرضی دارای رسپتور و دریچه های زیر است:

1-کانال سدیمی دریچه دار ولتاژی

2-کانال کلسیمی دریچه دار ولتاژی که در توبول های عرضی است.

3-کانال پتاسیمی دریچه دار ولتاژی

4-پمپ سدیم-پتاسمی

3NA-CA EXCHANGER pomp-5

ببخشید طولانی شد خودم از بس تایپ کردم خسته شدم اما میرسیم به سوالات که سه تا بیشتر نیست

1-تو متن گفته شد در انتقال ایمپالس از دهلیز ها به بطن تاخیر وجود داره که برای عملکرد قلب لازمه اما سوال اینجاست که چه عاملی باعث میشه که این تاخیر بوجود بیاد؟

2-سوال دوم مربوط میشه به عامل چهارم که باعث انسداد سن سیتیوم ها میشه که لطف کنید و بگیدش

3-کمترین سرعت انتقال ایمپالس قلبی در عضله ی قلبی در کجا می باشد؟

الف)گره سینوسی-دهلیزی  ب)گره دهلیزی بطنی   ج)سیستم پورکنژ

خوب قسمت اول بالاخره تموم شد.امیدوارم کسل کننده نشده باشه

حالا کلی باهم کار داریم تغییرات فشار قلب-بررسی کاردیو گرام-صداهای قلبی و کلی مباحث دیگه رو در پیش خواهیم داشت. ممنون از توجهتون

http://ylym.files.wordpress.com/2008/05/heart-dease.jpg

منابع:گایتون (فیزیولوژِی بدن انسان1)

نکات برتر فیزیولوژی گایتون برای پرستار
موضوعات مرتبط: علمي

تاريخ : جمعه ۲۹ مرداد۱۳۸۹ | 23:14 | نویسنده : امير حسين |